#باکتاب بیرون برویم

می‌خواستم صفحه‌ها درباره جامعه و لزوم تغییر آن و اینکه تنها به دست خودمان تغییر می‌کند بنویسیم اما دیدم تمام این‌ها مهمل است و بوی نا می‌دهد. می‌خواستم از کمبود سرانه مطالعه بنویسم و آمار و ارقام‌های تکراری را یادآوری کنم اما دیدم به هیچ دردی نمی‌خورد. مشکل سرانه مطالعه در ایران آنقدر ریشه‌ای است و در ذات تک‌تک ما نقش بسته که به این راحتی‌ها نمی‌توان تغییرش داد. برای همین خیلی ساده از ماجرا می‌گویم.  اولین شنبه بهمن ماه بیایید دست به تغییری کوچک اما جالبی بزنیم. به جای اینکه مثل هر روز لوازمتان را در کیفتان بریزید و از خانه بیرون بزنید قبلش یکی از کتاب‌هایی را که مدت‌هاست می‌خواهید بخوانید و فرصت نمی‌کنید را هم بردارید. همین! «باکتاب از خانه بیرون بزنید.»  تا در مترو و اتوبوس به جای بی‌کار بودن یک کار مفید انجام دهیم. قرار نیست در راه یک کتاب دویست صفحه‌ای بخوانید. در راه مترو و اتوبوس هر وقت که حوصله‌تان سر رفت تورقی بکنید و طی آن مدت سه چهار صفحه از کتاب را مطالعه کنید یا بگذارید دیگران چشمشان به حال و هوای شما بیفتد شاید یاد کتابی بیفتند و وقتی به خانه رسید به سراغش بروند. پای یک جنبش، کمپین یا تغییر در میان است. نمی‌دانم اسمش را چه می‌توان گذاشت اما من از واژه «حرکت» استفاده می‌کنم. زیرا سادگی تصمیم و در عین حال مؤثر بودن آن را می‌رساند.

baketab

اگر دوست داشتید می‌توانید از کتابتان با پس‌زمینه‌ای از جامعه و مردم عکس بگیرید و با هشتگ #باکتاب در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید. هم کتابی را به دیگران معرفی کردید و لذت مطالعه‌اش را با دیگران تقسیم کردید هم آن‌ها را به این حرکت تشویق کردید.

حرکت باکتاب قرار نیست ما را کتاب‌خوان کند قرار است یکی از روزهای هفته را کمی رنگ تازگی بزند تا یادمان بیفتد بهترین سرگرمی و ساده‌ترین راه کسب تجربه مطالعه است. وقتی داستانی می‌خوانید فرصت این را دارید که جای انسانی دیگر زندگی کنید. دنیا را از نگاه او ببینید تا متوجه شوید می‌توان طور دیگری به وقایع نگریست.

پی‌نوشت: سایت subwaybookreview کار جالبی انجام داده. افراد تصویرشان در مترو را به همراه یک عکس و نقد کوتاهی از کتاب می‌فرستند و به نام خودشان در سایت منتشر می‌شود.  می‌توان دست به تقلید زد و مشابه این کار را در ایران هم انجام داد هرچند شبکه‌های اجتماعی آدم‌ها را از این کار بی‌نیاز کرده است اما برای اینکه مقدمات این حرکت آغاز شود؛ اگر کسی دوست داشت می‌تواند تصویرش را به همراه یک نقد کوتاه به ایمیل amirhp at amirhp.ir ارسال کند تا تمام نظرات موقتا در صفحه‌ای در همین سایت به نام خودش منتشر شود.

پی‌نوشت۲: آغازگر این حرکت و ایده پیام صادری بود، مطلب وبلاگ او را از دست ندهید.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.