جابز برای ما چه کار کرد؟

از آرشیو

همان طور که احتمالا دیگر همه‌ی خواننده‌های این وبلاگ می‌دانند هفته‌ی پیش یک اتفاق به ظاهر مهم افتاد. استیو جابز مرد. این چند روز به قدری از این واقعه صحبت شد که شاید الان از خواندن این نوشته حالتان بهم بخورد اما من این تضمین را می‌دهم که قرار است موضوع را از دیدگاه دیگری بررسی کنم.

من از مرگ جابز همان قدر ناراحت شدم که مثلا از مرگ مدیرعامل نوکیا ناراحت می‌شدم. جابز برای من انسانی بود که نه از محصولاتش استفاده می‌کردم نه افکار و عقایدش را می‌شناختم و نه حتی صدایش را شنیده بودم. جابز برای من صرفا تصویر مردی بود که هر از چند گاهی روی مانیتور می‌دیدم و خبری را درباره‌ی محصولاتش می‌خواندم و بی‌تفاوت از کنارش رد می‌شدم. این چند روز هم خیلی سعی کردم تا از کنار مرگش مانند محصولاتش بگذرم اما با برخوردهای عجیبی مخصوصا از طرف کاربران ایرانی مواجه شدم که نگذاشت بی‌تفاوت باشم. کاربرانی که در بهترین حالت تنها می‌توانستند از محصولات قفل شکسته و قاچاق اپل استفاده کنند. اپلی که در سرتاسر ایران حتی یک نمایندگی رسمی هم نداشت.

پس از وقوع این حادثه خیلی‌ها انگار عزیزترین فرد زندگیشان را از دست داده باشند در وصف جابز شروع به مرثیه سرایی کردند و گفتند که زندگیشان دیگر تاریک شده و دیگر امیدی به زندگی ندارند و نمی‌دانند ادامه‌ی دنیا چه می‌شود. یکی زندگیش را مدیون جابز دانست و گفت:«شاید اگه جابز نبود زیبایی، نوآوری، شکوه و سادگی که تو زندگی هامون هست هم نبود» و مجله عصر ارتباط پا را فراتر گذاشت و تیتر زد که:« آقای اپل سیب را به بهشت برگرداند» به همین سادگی سرنوشت آن دنیایش را هم رقم زدند.

از نظر من جابز هیچ کاری نکرد نه چیزی را اختراع کرد و نه خدمت جدیدی را ارائه داد. مثلا خیلی‌ها در حالی جابز را مخترع محیط کاربری گرافیکی می‌دانند که این کار ۶ سال قبل‌تر توسط زیراکس انجام شده بود یا نوکیا خیلی قبل‌تر از اینکه آیپد توسط اپل معرفی شد دستگاه‌هایی با عنوان تبلت را عرضه می‌کرد.

جابز نه مخترع بود نه خدمتی به بشر کرد. جابز تنها یک چیز داشت:«تلقین قوی».  او همه چیز را به کاربرانش تلقین می‌کرد. او برای کاربرانش ایجاد نیاز می‌کرد. در اینجا می‌توانم بگویم او یک انسان فوق‌العاده بود او نیاز به استفاده از تبلت و تلفن‌های هوشمند را در خیلی‌ها پرورش داد. تا قبل از معرفی آیپد تلفن‌های لمسی وجود داشت حتی App ها هم وجود داشتند اما کمتر کسی به آنها احساس نیاز می‌کرد. جابز این احساس نیاز را در ما به وجود آورد. او خالق نبود او یک مبلغ بود و با تبلیغ‌هایش مسیر صنعت تکنولوژی را هدایت می‌کرد. حتما اعتراف می‌کنید که همایش‌های اپل از خود شرکت و مدیر عاملش هم معروف‌تر بود چون در این همایش‌ها به زیبایی برنامه‌ی تمام شرکت‌های تکنولوژی برای سال‌های آینده رقم می‌خورد.

جابز با زیرکی و نازک بینی‌اش ما را مجبور می‌کرد که از محصولاتش استفاده کنیم و وارد زندان‌های زیبایش بشویم. دیگر کار تمام بود چه کسانی که در این زندان گیر افتاده بودند چه بقیه‌ی افراد که زندان را از دور دیده بودند همه مات زیبایی و امکانات زندان می‌شدند.جابز یاد داد که نازک‌بین و دقیق باشیم.

6 Comments

 1. ابراهیم گفت:

  یه چیزی نوشتی خودتم نفهمیدی چی گفتی! أخه تو که نه اونو دیدی نه دربارش چیزی میدونی برا چی بیخودی یه مطلب می نویسی که بقیه فک کنن فوق العاده هستی و نظر میدی؟ مطمینا این مطلبم فقط برا این نوشتی که آمار بازدید کنندگانت بره بالا…
  واقعا ایرانیا با این دیدگاه مسخرشون نباید هم بهتر ازاین باشن…

  1. amirHP گفت:

   نکته‌ی اول: آشنایی من با استیو جابز در حد خواندن زندگی نامه‌اش است. فکر نمی‌کنم کسی بیش از این با این شخصیت آشنا باشه.
   نکته‌ی دوم: من درباره‌ی شخصیتش نظری ندادم و از دید کارهای که انجام داده صحبت کردم. کارهاش هم که برای همه واضحه و احتیاجی به آشنایی یا دیدنش نداره.
   نکته‌ی سوم: متاسف باشید برای خودتون که به این راحتی روی میلیون‌ها نفر برچسب گذاری می‌کنید. شما ایرانی نیستین؟

 2. مرتضی گفت:

  یکی دو سال پیش، جشنی در دانشگاه ما برای دانشجویان جدیدالورود برگزار شد، اواسط مراسم مجری برنامه از یکی از استادهامون (در واقع بهترین استاد به نظر من) درباره استیو جابز پرسید و فکر کنم لقب پدر کامپیوتر را داد بهش! اما استاد ما گفت مرگ استیو جابز اونقدرها هم مهم نیست و مرگ دنیس ریچی که چند ماه قبل تر اتفاق افتاده بسیار مهمتر از این هست… چرا که دنیس ریچی با ابداع زبان C راهی جدید جلوی ما گذاشت و به قوا معروف طرحی نو در انداخت…. کتفیه امروز به زبای های C-Base یه نگاهی بیاندازیم…

  1. Rastin گفت:

   جابز مرد
   مرگ استیو جابز اونقرا هم مهم نیست
   للللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللطفاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا فقط نقد کنید
   نه توهین نه کوچک شماردن دیگران

 3. Rastin گفت:

  آره بنظر منم بهتر بود کمی راجع به دنیس ریچی حرف میزدیم
  بجای این …

 4. sajad گفت:

  خیلی از این جماعت جابز رو مخترع مک میدونن و مخترع اپل وان به طرز مضحکی هم ازش یاد میکنند که اگه جابز نبود فلان و فلان….مسله حالتهای کاریزماتیک جابز بود که کاربر دنبال خودش میکشید …یه غول ساختن از یک مدیر موفق و مبلغ به قول شما …کار خیلی غلطیه …اولین ایده کامپیوتر های رو میزی از کجا اومد ..اصلا همین اپل وان کی ساخت ؟؟؟ بخدا خیلی از این جان بر کفان آقای جابز نمیدونن وازنیاک کیه کسایی مثل دنیس ریچی که هیچی جای خود دارند…خدا آخر عاقبت ما رو بخیر

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.