امیر اچ پی کنجکاو کاربرد

سپاس و چالش طراحی سرویس

آرش میلانی آغازگر جریانی شد به نام چالش طراحی سرویس، پیام صادری و دوستان دیگری هم به این چالش پیوستند و من هم در نهایت تصمیم گرفتم از این حرکت به عنوان یک فرصت برای به ثمر نشاندن ایده پنج‌ماهه‌ام استفاده کنم. قوانین چالش به این صورت است:

برای رسیدن به هدف چالش طراحی سرویس فقط شش ماه (تا ۱۶ اسفند ۱۳۹۳) فرصت دارم.
هدف مالی این چالش ارایه سرویسی تحت وب هست که ۵ میلیون تومان در ماه درآمد داشته باشد.
من در حال حاضر نمی‌دونم روی چه ایده‌ای می‌خوام کار بکنم و در روزهای آینده روی اون تصمیم خواهم گرفت.
من برای راه‌اندازی این سرویس حق ندارم سرمایه‌ای در این شش ماه جذب کنم.
من حق ندارم بیش از ۲۰ ساعت در هفته روی این پروژه کار کنم. محدود کردن این زمان باعث می‌شه تا در این بیست ساعت بازدهی بیشتری داشته باشم و در ضمن بتونم به کارهای دیگه‌ای مثل نوشتن روزانه برسم.

ماجرا از این قرار است که من چند ماه پیش در رویدادی به نام Lean startup machine شرکت کردم که داستان بسیار مفصلی داشت و با وجود تمایل‌ام هیچ وقت فرصت نکردم درباره‌اش بنویسم. خلاصه موضوع اینکه در آن رویداد ایده‌ای دادم که از ۱۷ ایده جزو ۸ ایده برتر شد، همراه تیم‌ام سه روز روی آن کار کردیم و بازخوردهای بسیار مثبتی از مردم گرفتیم و درنهایت موفق شدیم در بین آن ۸ ایده اول شویم.

sepas
خلاصه ایده هم این است که قرار است یک نرم‌افزار و سرویس برای کاهش وزن، کنترل وزن و در کل حفظ سلامتی و فعالیت بدنی به اندازه باشد. نام این سرویس سپاس است و تا حدودی در صفحه مربوط، آن را توضیح دادم. نکته خیلی مهم اینجاست که این ایده بسیار فراتر از ایده است. این ایده راستی آزمایی شده و بسیاری از پنداشت‌های پر خطرش پاسخ گرفته است. در طول رویداد ماشین استارتاپ ناب تنها با صحبت درباره ایده توانستیم ۱۵ هزار تومان پول درآوریم، این ایده خواهان دارد و مدل کسب و کار آن نیز به صورت دقیقی نوشته شده است. بنابراین اگر دوست دارید در انجام این ایده سهیم باشید می‌توانید با خیال راحت این کار را انجام دهید و مطمئن باشید آینده خوبی در انتظارش است. به راستی نیاز به این ایده از طرف مردم وجود دارد؛ البته به شرطی که پیاده‌سازی‌اش بیش از این دور نشود.
مهارت‌هایی که به آن نیاز دارم این‌ها هستند:

فاز اول:
۱. توسعه‌دهنده اندروید
فاز دوم:
۲. طراح رابط کاربری نرم‌افزار موبایل
۳. بازاریاب
۴. طراح وب
۵. برنامه نویس وب

این تمام مهارت‌های مورد نیازم است و از همه مهم‌تر گزینه اول است. تقریباً ۳ ماه است که دنبال یک توسعه‌دهنده اندروید می‌گردم و کسی که فرصت یک کار تیمی داشته باشد را پیدا نمی‌کنم. در طی این مدت به یک نتیجه خیلی خیلی مهم هم رسیدم و آن اینکه برنامه نویس اندروید بسیار کمیاب است. تا به حال چهار برنامه نویس پیدا کردم که آنقدر سرشان شلوغ بود که فرصت هیچ کاری نداشتند و دو نفر از آن‌ها هم گفتند اگر خودم هم کمی اندروید بلد باشم می‌توانم به صورت ثابت در شرکتشان کار کنم. یعنی بعد از آب با قحطی دولوپر اندروید مواجه هستیم. فردی که من دنبالش هستم اولا ترجیح می‌دهم در تهران زندگی کند که به صورت موثری بتوانیم یکدیگر را ملاقات کنیم و بسیار برایم مهم است که بتوانم از او بیاموزم و تا در توسعه نسخه‌های بعدی نرم‌افزار سهیم باشم. دوما به کار تیمی علاقه داشته باشد یعنی من دنبال تشکیل یک تیم هستم نمی‌خواهم پروژه را به کسی سفارش دهم و سوما که اینجا سرمایه‌ای در کار نیست پس باید بتواند بدون سرمایه اولیه کار کند تا بعد از اینکه محصول به سود آوری رسید او هم از سود محصول سود کند. اگر تیم خوبی تشکیل شود مسلما همکاری ادامه پیدا می‌کند و می‌توانیم پروژه‌های بعدی‌ای را هم ارائه کنیم. هر کس که دوست دارد در ساخت یک محصول رویایی سهیم باشد به من در amirhp at amirhp dot ir ایمیل بزند 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *